Çek Cumhuriyetinde Üniversite Okumak

Çek Cumhuriyetinde Üniversite Okumak

Çek cumhuriyetinde üniversite ? Bu fikir son zamanlarda oldukça popülarite kazanmakta. Çekya Cumhuryeti’nin nüfusu 10 milyondur. Bilindiği üzere, Avrupa’daki ekonomiler arasında son yıllarda iktisadı en hızlı gelişen ülkelerden birisi olarak gösterilmektedir. Öyle ki dünyaca ünlü markalar, Avrupa’da üretim alanı olarak Çek Cumhuriyetini tercih etmektedirler. Yeni ismi ile ülkenin adı Çekya olarak belirlenmiştir.

2004 yılından beri Avrupa Birliği üyeliği de bulunan Çek Cumhuriyetinde eğitim sistemi oldukça kalitelidir.  Ve üniversiteleri uluslararası statüdeki öğrenciler tarafından oldukça rağbet görmektedirler. Örneğin dünyada tanınmış köklü bir tarihi olan, başkent Pragda bulunan Charles Üniversitesi Çek Cumhuriyetinde bulunmaktadır. Bu üniversite dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında gösterilmektedir. Öte yandan yine tanınmış üniversitelerden, Çek Teknik üniversitesi, Brno Masaryk üniversitesi de Çek Cumhuriyeti üniversitelerindendir. Çek Cumhuriyetinde sayısal ve teknik bölümleri seçen öğrencilerin ise ağırlıklı olarak tercih ettikleri üniversite Çek Teknik üniversitesidir.

 

Çek Cumhuriyetinde Üniversite Okumak

 

Çek Cumhuriyetinde Üniversite okumak için, Çek dilinde verilen üniversite lisans ve yüksek lisans programlarında dönem harçları yoktur. Çek Cumhuriyetindeki özel üniversitelerde ise yıllık öğrenim harcirahları senelik program türlerine gore 1500 – 4000 Euro arası değişkenlik göstermektedirler. Çekya’da üniversitelerin lisans eğitim programları üç yıldır. Öte yandan master (yüksek lisans) öğrenim süreleri ise ortalama iki yıl sürmektedir.

Çek Cumhuriyetinde, Türkiye’deki gibi üniversitelere yerleşmek için, merkezi bir yerleştirme sınavı bulunmamaktadır. Fakat lisans programlarına kayıt olmak için, her üniversitenin kendi yaptıkları sınavlarda başarılı olma zorunluluğu vardır. Bu sınava hazırlanmak için üniversitelerin ortalama 9 ay süren hazırlık sınıfları bulunmaktadır. İngiltere’deki foundation programlarına benzer nitelikte olan bu programlarda temel Fizik, Matematik ve Sosyal Bilimler alanlarında eğitimler öğrencilere verilmektedir. Hazırlık program sonrası üniversitelerin giriş sınavında başarılı olan öğrencilere Çekce lisans ve yüksek lisans programları ücretsiz olarak verilmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Üniversite Kabul Şartları

 

Çek Cumhuriyetinde üniversite kabul şartları olarak ilk önce lise mezuniyetinizi iyi bir not ortalaması ile tamamlamış olmanız gerekmektedir. Öte yandan, bilinmelidir ki ; Çek Cumhuriyetinde ÖSYM sonuç belgesi aranmamaktadır. Yüksek lisans için ise lisans not ortalamanızın minimum 2.50 olması gerekmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Üniversite Bölümleri

 

Çek Cumhuriyeti üniversite bölümleri üniversiteden üniversiteye farklılıklar göstermektedir. Bir çok üniversitede Tıp fakülteleri, mühendislik fakülteleri ve onlarca teknik alan tercih edilmektedir. Kimi üniverstelerde İşletme, İktisat, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Edebiyat gibi bölümler de tercih edilmektedirler.

Sizler de Çekyada üniversite okumak istiyorsanız,  danışmanlarımız vasıtası ile profosyonel hizmet alabilirsiniz. Çek cumhuriyetinde üniversite okumak için gerekli olan şartları ve tüm bilgileri bu sayfada bulabilir danışmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply