Polonyada Üniversite

Polonyada Üniversite

Yaklaşık olarak 100 üniversitenin bulunduğu Polonyada üniversite eğitimi, ülkenin Avrupa Birliğine üyeliğinden sonra kısmi değişikliklere uğramıştır. Polonyada üniversitelerde eğitim Avrupa standartlarına taşınmıştır. Teknik üniversiteler, tıp fakülteleri, mühendislik fakülteleri, işletme ve ekonomi akademileri ile bir çok alanda üniversiteler ön plandadır. Polonya, lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimi almanız için tercih edebileceğiniz nadir üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonyada üniversite eğitimi almak isteyenler 3 yıl, master eğitimi almak isteyenler ise 2 yıllık bir eğitime tabi tutulurlar. Bunlara ek olarak master eğitimini tamamlayan kişiler ek olarak “Podyplomowe” adlı bir eğitim programına katılabilirler. Bu eğitim programı da yaklaşık 2 ya da 3 yarıyıl sürer.

 

Polonyada üniversite eğitimi

Yurt dışında eğitim almak isteyen kişilerin genellikle takıldığı noktalardan birtaneside eğitim alacakları üniversitenin YÖK ile denkliğinin olup olmadığı konusudur. Denklik adı altında bahsedilen konu, Polonya’da herhangi bir üniversiteden mezun olduğunuzda alacağınız diplomanın Türkiye’de geçerliliğinin olup olmadığıdır. Yurtdışında üniversitede eğitim alabilmek için, üniversiteye başlayacağınız yıl ÖSYM tarafından düzenlenen sınava girmiş olmanız gerekmektedir. Ancak Polonya Avrupa Birliğine üye bir devletdir. Polonyada üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin Türkiye’de herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Yani sınavsız bir şekilde, herhangi bir orta öğretim kurumundan mezun olan kişiler Polonya’da üniversite eğitimi alabilirler.

Polonyada eğitim alamak isteyen öğrenciler açısından yıllık masraf olarak Türkiye’den hemen hemen bir farkı yoktur. Barınma, yeme – içme ve sosyal aktiviteler göz önünde bulundurulduğunda yıllık 4500-5000 Euro civarında eğitim masrafları ile eğitim hayatlarını sürdürebilirler.

 

Polonyada Yüksek Lisans ve Master

Eğer Polonya’da master eğitimi almak istiyorsanız İngilizce olarak da alabilirsiniz. Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Krakow teknik Üniversitesi gibi Avrupa’da güçlü eğitim sistemine sahip olan üniversitelerde İngilizce master yapabilirsiniz. Türkiye’nin aksine Polonya’da yüksek lisans ya da doktora yapmak isterseniz ALES gibi bir sınava tabi tutulmazsınız. Sadece yeteri düzeyde ingilizce bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer yeterli ingilizce seviyesine sahip değilseniz ilk olarak dil okullarında ingilizce eğitimi alırsınız. Sunulan geniş seçenekler ve dünyaca tanınmış üniversiteler olması sebebiyle Polonya’da lisans düzeyinde eğitim almak isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Leave a Reply