Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturyada üniversite okumak isteyen öğrenciler ya da yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrenciler için bazı önemli kurallar vardır. Yani Avusturya’da üniversite eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklılık göstermektedir.

Diğer Avrupa ülkelerinde üniversite eğitimi almak istediğinizde, OSYM tarafından yapılan LYS, YGS gibi sınavlardan belirli bir puan alma zorunluluğunuz yoktur. Avusturya’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin bu sınavlara girerek ve vakıf ya da devlet üniversite programına yerleşmiş olması gerekmektedir. Örneğin Türkiye’de sınava giren ve işletme bölümünü kazanan bir öğrenci olarak konyu ele alalım. Avusturya’da bir üniversiteye başvurarak aynı programa ya da benzer bir programa devam edebilir ve eğitimini burada tamamlayabilir.

Yine aynı şekilde Türkiye’de eğitimine devam eden öğrenciler Yatay Geçiş programı ile Avusturya’da eğitimine kaldığı yerden devam edebilirler. Öğrenciler aldıkları dersleri göstererek bu derslerden muaf olurlar ve eğitimlerine devam edebilirler.

Türkiye’de bir fakülteye yerleşmiş adayların ise ilk olarak yeterli bir Almanca diline sahip olmaları gerekmektedir. Yeterli dile sahip olmayan öğrenciler ise 1 yıl hazırlık sınıfı okurlar ve dil yeterliliğini elde ettikleri taktirde lisans eğitimlerine başlarlar.

Eğitim dili Almanca olan Avusturya üniversitelerinde 3 yıllık bir lisans eğitimi verilmektedir. Buna ek olarak 2 yılda isteğe bağlı olarak da Avusturayada yüksek lisans programlarına katılabilirsiniz. Eğer Avusturya üniversitelerinin herhangi birinde yüksek lisans yapmak istiyorsanız, Türkiye’de düzenlenen ALES sınavında gerekli puanı almış olmanız gerekmektedir.

Yüksek lisans eğitimine başladığınız ve bitirdiğiniz taktirde bir üst eğitim programına geçmek için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Dünya sıralamasında önemli yerlerde olan Avusturya üniversiteleri arasında en çok göze batan ve en çok tercih edilen üniversite Viyana üniversitesidir.

130 ülkeden 74 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapan Viyana üniversitesi, son yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda Dünya sıralamasında 81. Sırada kendine yer bulmuş, Avrupa’nın en eski ve köklü üniversitelerinden bir tanesidir. 6500’ e yakın bilim adamının görev aldığı üniversite, uluslarası araenda bir çok öğrenci tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.

 

Avusturyada üniversite şartları

 

Avusruryada üniversite okumanın ilk şartı, Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış olmanızdır. Ayrıca, OSYM ile Türkiye’de örgün eğitim veren bir üniversiteye yerleşmeniz gerekmektedir.

Avusturya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerden olmak istiyorsanız, Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık fakülte kazanmanız yeterlidir. Ancak 2 yıllık ön lisans bölümlerin Avusturya’da karşılığı olmadığı için bu bölümü kazananların Avusturya’da direkt eğitim programlarına katılmaları olanaksızdır. Aynı şekilde Açık Öğretim programlarını kazanan öğrencilerin de başvuruları direkt olarak kabul edilmemektedir. Bu durumda önlisans mezuniyetiniz sonrası başvurularınız kabul edilmektedir.

Avusturaya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, danışmanlarımız aracalığı ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply